Podziemny Olkusz - ratusz

Pierwsza ekspozycja znajduje się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się niegdyś na olkuskim rynku. Odkryte przez archeologów piwnice zostały przystosowane do zwiedzania. Spacerując kilka metrów pod rynkiem można zapoznać się z wystawą, która w niezwykły sposób przedstawia historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem, za sprawą sięgających średniowiecza tradycji wydobycia srebra i ołowiu. Burzliwe dzieje miasta można poznać na prezentacji, która w oparciu o mapę pokazuje rozwój terytorialny miasta i górnictwa, a także przybliża najważniejsze wydarzenia z jego historii. Potem możemy przenieść się do Olkusza z czasów największej świetności, czyli końca XVI wieku oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta z tego okresu.

Podziemny Olkusz - starostwo

Druga podziemna ekspozycja została zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Dlatego poświęcona została górniczym i hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy, jaka działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą atrakcją jest przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie. Możemy tutaj zobaczyć zarówno podziemne wyrobiska, jak i obiekty na powierzchni. Zostały zaprezentowane maszyny używane wtedy w kopalniach, jak m.in. kierat, czy tzw. paternoster. Są także prezentowane wielobarwne rudy ołowiu i srebra. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra.

Cennik

Bilety indywidualne

Bilet normalny

21 PLN

Audioprzewodnik
(Sprzedaż tylko w kasie)

8 PLN

Zasady zwiedzania indywidulnego obowiązują dla grup liczących do 9 osób.
Godziny wejść: od 9.00 do 16.30 (ostatnie wejście).
Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.
Możliwość wykupienia usługi przewodnika (sprzedaż tylko w kasie):

  • oprowadzanie w języku polskim – cena 150 PLN
  • oprowadzanie w języku angielskim – cena 180 PLN

Bilety grupowe
(zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim)

Rezerwacja biletów grupowych: +48 32 70 65 218

Bilet normalny

31 PLN

Bilety grupowe
(zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim)

Rezerwacja biletów grupowych: +48 32 70 65 218

Bilet normalny

35 PLN

Zasady zwiedzania grupowego z przewodnikiem obowiązują dla grup liczących od 10 do 40 osób.
Zwiedzanie grupowe odbywa się z przewodnikiem, po wcześniejszej rezerwacji.
Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.
Godziny wejść: 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, (ostatnie wejście) 16.30

„Srebrna komnata”. Zobaczymy w niej replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice.
W miejscu, gdzie setki lat temu znajdował się miedzuch, znajdziemy korytarz obudowany drewnianymi belkami. Nawiązuje on do olkuskich sztolni, które umożliwiały grawitacyjny odpływ wody z kopalni.
ikona informacji
W podziemiach można zobaczyć replikę astrolabium – urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy.

Olkusz z czasów największej świetności

czyli końca XVI wieku możemy podziwiać oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta z tego okresu.

  • Ewa Krokosz
    Piszę do Państwa na gorąco zaraz po przyjeździe do Krakowa z pięknego Olkusza. Pragnę podzielić się wrażeniami jakie wyniosłam ze zwiedzania Podziemnego Olkusza- niesamowite wrażenia ,przepiękne podziemia, historia miasta i fachowe przewodnictwo. Odwiedziłam również sklep, w którym nabyłam pamiątki.
    Ewa Krokosz
  • Ewa
    Jestem zachwycona multimedialną trasą w podziemiach Ratusza i Kwartału Królewskiego, które pokazują historię naszego Srebrnego Miasta. Zabytkowe piwnice naprawdę robią wrażenie, szczególnie "Srebrna Komnata" z repliką srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich. Dla dzieci jest mnóstwo interaktywnych elementów, gdzie  mogą dotykać, zmieniać czy poruszać niektórymi elementami. Każdy olkuszanin (i nie tylko ) powinien posłuchać historii naszego miasta. Szczerze polecam!
    Ewa
  • Kasai - podróże w sieci
    Jesteśmy zachwyceni tą trasą, ekspozycja jest w pełni multimedialna, ale oprócz multimediów jest też sporo interaktywnych elementów, gdzie dzieci mogą dotknąć, poruszać, zważyć i poczuć ciężar materiałów, które były tu wydobywane. Podziemny Olkusz to również masa historycznych wiadomości, które na pewno zainteresują też dorosłych. Bardzo polecamy.
    Kasai - podróże w sieci
  • Klub Podróżników
    Ekspozycje w podziemiach ratusza i kwartału królewskiego pozwalają w nowoczesny oraz interaktywny sposób zapoznać się z niezwykłą historią Srebrnego Miasta i miejscowego górnictwa, a także samych zabytkowych obiektów, w których zostały zlokalizowane. Ich zwiedzanie, to podziemny spacer, podczas którego można dotknąć historii, a każdy znajdzie coś dla siebie.
    Klub Podróżników
  • Polskie Szlaki
    Całość przygotowano w ten sposób, aby i dzieci znalazły tutaj coś dla siebie, np. kopaczka z historycznego herbu miasta w wielu miejscach po kliknięciu pozwoli im odkryć jakąś ciekawostkę 🙂 Klikania jest tutaj sporo, dzieciom na pewno przypadnie do gustu makieta Olkusza pod Ratuszem, na której można sobie właśnie kliknięciem podświetlić wybrany fragment Starego Miasta. Przyznam, że i nam dało to frajdę, bo czyż w każdym z nas nie tkwi trochę dziecka? Zaś na trasie pod starostwem uruchomiliśmy modele dawnych maszyn górniczych, przekonaliśmy się na własnych rękach, jak ciężki jest ołów i kilkoma klikami ułożyłam kafle na dawnym piecu 🙂
    Polskie Szlaki

Parking bezpłatny

Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego parkingu znajdującego się na ulicy Mickiewicza 18.
Parking jest dostępny także dla autokarów.

Godziny otwarcia

W poniedziałek – nieczynne

Muzeum czynne w dniach:

Wtorek – Niedziela
09:00  – 18.00
Ostatnie wejście o godz. 16:30

Lokalizacja

 

Rynek 4
32-300 Olkusz
Subregion turystyczny
Jura Krakowsko-Częstochowska

Kontakt

Podziemny Olkusz 
+48 32 706 52 18
+48 32 706 52 26
+48 32 706 56 37

kontakt@podziemnyolkusz.pl

Informacja – rezerwacja biletów
od wtorku do niedzieli
w godz. 9:00 – 18:00

rezerwacje@podziemnyolkusz.pl
(rezerwacje grupowe)

Dodatkowe informacje

Podziemny Olkusz znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Odnośnik do portalu turystycznego – Tutaj

Logotypy Unijne

Parking bezpłatny - ul. Mickiewicza 18

Ratusz

W dawnym miejskim lochu możemy obejrzeć animowaną scenę przedstawiającą życie codzienne średniowiecznego miasta, a także zobaczyć narzędzia tortur. Jest tez ława sądowa, gdzie można dowiedzieć się, jak wyglądało prawo w średniowiecznym Olkuszu, a na pamiątką przybić sobie okolicznościową pieczątkę. Atrakcją nie tylko dla najmłodszych jest hologram popiersia Stanisława Amendy – olkuskiego mieszczanina włoskiego pochodzenia, który barwnie opowiada o cudzoziemcach mieszkających w Olkuszu. Ważnym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Są to przedmioty codziennego użytku, monety i ozdoby. Prezentowana jest m.in. górnicza kopaczka odnaleziona podczas prac archeologicznych, a także fragment rury wodociągowej wykonanej z … pnia drzewa. W podziemiach możemy też zobaczyć dobrze zachowany piec hypokaustyczny, który za pomocą gorącego powietrza ogrzewał niegdyś ratusz. Ekspozycja opowiada historię Olkusza do początku XX wieku. Jest zatem makieta ściany olkuskiego dworca kolejowego, a z umieszczonego w niej prezentera można poznać historię kolei oraz dowiedzieć się, jaki miała wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny miasta. Na kolejnym ekranie prezentowane są archiwalne fotografie pokazujące m.in. tragiczne wydarzenia okresu okupacji. Zastosowanie multimediów ma nie tylko uatrakcyjnić ekspozycję i formę przekazu, ale także dać możliwość wyboru przez zwiedzających tematu i zakresu wiedzy oraz ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym. Temu służą także okrągłe reliefy przedstawiające najstarsze dzieje miasta i związane z nimi zabytki. Warto dodać, że podziemia można zwiedzać korzystając z bezpłatnej aplikacji audioprzewodnika.